Beboerne i Lynghaug borettslag har nemlig investert i større helårsbalkonger og samtidig redusert utgiftene til oppvarming. Langs Dag Hammerskjøldsvei i Fyllingsdalen ligger borettslag som fordeler seg på 19 lavblokker og 263 leiligheter.
Borettslaget stod ferdig i 1969. Det er imidlertid lite som minner om 1969. Blokkene er rehabiltert med nye moderne og tidløse fasader, karmer og vinduer er byttet ut og beboerne har fått nye og større helårsbalkonger med skyveglass. Lynghaug har vekket interesse hos også andre borettslag.
Tillitspersoner fra andre borettslag i Bergen har det siste året tatt turen til nettopp Lynghaug for å hente inspirasjon fordi forvandlingen fra nedslitte blokker til moderne bygg er så iøynefallende.
En av disse nysgjerrige har vært styreleder Lilly Ekroll og resten av styret i Toppe borettslag.
Kristin Haugen ledet prosjektet som styreleder i Lynghaug. Hun er i dag nestleder i Lynghaug.
VAR STYRELEDER: Kristin Haugen var styreleder da prosjektet i Lynghaug ble satt i gangHelårsbalkongene er blitt en snakkis ikke bare i borettslaget, men også utenfor borettslaget. Kanskje ikke så rart. De gamle balkongene var dårlige og så slitne ut, og balkongene hadde faktisk ikke “tjenestegjort” lenger enn siden 90-tallet. De gamle balkongene var dessuten vesentlig mindre enn de nye innglassete helårsbalkongene. De nye balkongene er utrustet og bygget for å stå i alle fall de neste 50-60 årene.
Går du en runde i borettslaget blir du raskt grepet av hvor mye innsats mange beboerne har lagt i sin nye balkong med stilfulle hagemøbler, parkett og en oase av blomster og planter. Balkongene er levert med spotter i taket som kan dimmes opp eller ned.Ekteparet Kristin og Erlend Mjanger forteller at de ikke hadde kjøpt leilighet i borettslaget om det ikke var for rehabiliteringen.
Ekteparet flyttet inn rett før rehabiliteringen startet og som politisk aktive i henholdsvis Høyre og Fremskrittspartiet har den regnfulle sommeren gått med til valgkamp. Ekteparet har gjort det koselig på balkongen og får en behagelig utefølelse selv om regnet høljer ned.
REGN: Selv på regnfulle dager bruker Kristin og Erlend balkongenMannen Jonn Harald sier smilende at han er heldig som har en kvinne med så grønne fingre. Selv er han vaktmester i borettslaget og medgir at forvandlingen er total.
Ekteparet merker dessuten at utgifter til oppvarming har gått ned. Det skyldes at helårsbalkongene fungerer som et klimaskjold på blokkene.